היתרונות של נעליים נכונות במניעת בעיות ברכייםמדובר על מצב שבו מזהים את התפתחות הכאב הספציפית לאחר אימון ספורטיבי לרבות ריצה, אימון כלשהו בחדר כושר וכל פעילות גופנית וספורטיבית אחרת. במקרה מעין זה, ניתן למקד את הגורמים של הכאב סביב מספר בעיות אפשריות, אך חשוב מאוד להבין כי כאבים שמופיעים לאחר אימון יכולים להופיע גם מסיבות אחרות ובעיקר אם הכאבים לא קשורים לעצם ביצוע האימון.

ממה נגרמים כאבי ברכיים לאחר אימון?

ישנן לא מעט סיבות לכאבי ברכיים, אך במצבים של הופעת כאבים בברכיים אחר פעילות גופנית, יש מספר גורמים ספציפיים שיכולים לשקף בעיה אנטומית ייחודית במפרקי הברכיים:

תסמונת מפרק פיקה ירך- מפרק הברך מהווה את נקודת החיבור בין עצם הירך ועצם השוק, כאשר בקדמת המפרק ממוקמת פיקת הברך ובין כל אחד מאלה יש סחוס אשר מתפקד כבולם זעזועים ומסכך את החיכוך בין העצמות. תסמונת זאת היא בעיה אשר נובעת מנזק לסחוס שבין הפיקה לבין הקצה התחתון של עצם הירך. היא גורמת לכאבים בחלק הקדמי של הברך ובמיוחד לאחר אימון או ריצה. בכל מקרה של כאבי ברכיים לאחר אימון כדאי לבדוק אם זאת הסיבה.

חוסר יציבות של פיקת הברך- מדובר כל מכין תת מצב של פריקת פיקה. במצב המדובר הפיקה של הברך יכולה לנוע תנועות יתר אשר חורגות מטווח התנועה הרצוי, מה שגורם לכאבים בגין פגיעה בעצבים, חיכוך בין חלקי המפרק, פגיעה בסחוס וכדומה. במצב שכזה יכולה להתפתח דלקת בברך שתתרום לכאב.

לעיתים כאבי ברכיים לאחר אימון יכולים לנבוע גם מתוצאה של דלקת פשוטה בברך שהמקור שלה הוא עומס אשר מופעל על מפרק הברך במהלך האימון. בגילאים מבוגרים יותר הכאבים הללו יכולים להופיע לאחר כל הליכה או עמידה, אך בגילאים צעירים יותר העומס על הברך יכול לגרום לכאבים הללו. חשוב מאוד לבצע אימונים בצורה נכונה על מנת שלא להגיע למצב של בעיות שונות בברכיים הדורשות טיפול וגורמות לכאבים רבים וכן, חשוב מאוד להקפיד על נעלי ספורט נכונות במהלך האימון, אשר מחלקות את משקל הגוף בצורה נכונה, מפחיתות עומס באזור הברכיים ותואמות לסוג האימון וזאת בכדי להימנע מכאבי ברכיים לאחר האימון.

כיצד נעליים נכונות מסייעות במניעת כאבי ברכיים לאחר אימון?

יש חשיבות רבה להתאמה של נעלי ספורט הן בהתאם למידה והן בהתאם לסוג האימון. יש נעלי ספורט אשר מתאימות יותר לפעילויות כגון: כדורגל או ריצה והן מספקות את התמיכה הנדרשת, בלימת זעזועים ועוד. חשוב מאוד לבדוק מהי מידת היציבות שהנעל מקנה, מהו סוג הגפה, מהי יכולת הספיגה של הסוליה ועוד. נעל לא נכונה יכולה לגרום לכאבי ברכיים בשל עומס יתר על מפרק הברך, בשל אי פיזור נכון של משקל הגוף במהלך האימון ובשל ביצוע תרגילים בצורה לא נכונה בשל נעליים לא מתאימות. אין ספק שיש להשקיע ברכישת נעליים לאימונים.

כיצד בוחרים נעליים למניעת כאבי ברכיים לאחר אימון?

הנה כמה פרמטרים שיסייעו לכם בבחירת נעליים נכונות לאימון וזאת בכדי למנוע כאבי ברכיים:

ראשית כל, חשוב מאוד לבחור בנעל אשר מפזרת בצורה נכונה את משקל הגוף על פני כף הרגל וכך למנוע הצטברות של עומס על אזור מסוים כמו הברכיים. שנית, יש לבחור סוליה נכונה לנעל. מטרת הסוליה היא לבלום זעזועים ולהעניק תמיכה טובה לרגל וכך יש לה גם השפעה על מצב הברכיים. כמו כן, יש לבחור בנעל אשר אוחזת בצורה הטובה ביותר את כף הרגל והרגל, אשר מונעת לחץ על רקמות רכות שעלולות לגרום לתחושת אי נוחות בברכיים. בנוסף לכך, יש לבחור נעל מאווררת ונושמת אשר מונעת עומס יתר וחוסר נוחות שעלולים לגרום לכאבי ברכיים והכי חשוב בסופו של דבר זה לקבל המלצות על נעלי ספורט שונות ולהתייעץ עם אדם שמבין בתחום על מנת שיסייע לכם בבחירת הנעליים המתאימות לכם ביותר לסוג האימונים שאתם עושים.

היתרונות של נעליים נכונות במניעת בעיות ברכיים
טואול - בניית אתרים